LOGO

توضیحات :
آب ؛ گنجینه دیروز ؛ ثروت امروز ؛ رویای فردا
ایجاد کننده وبلاگ : روح الله احمدی
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
سه‌شنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩٢, ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ

 در مرداد ماه سال جاری برای اولین بار یک قطعه هوبره در شهرستان رودان مشاهده شد. شایان ذکر است با وجود این که این پرنده ارزشمند در فصل زمستان در دشت های شهرستان دیده می شود اما تا کنون گزارش تایید شده ای از حضور تابستانه و دایمی این پرنده در این منطقه وجود نداشت.

هوبره یکی از پرندگان نادر و ارزشمند حیات وحش کشور ایران است که به عنوان گونه‌ ای حمایت شده مورد حفاظت قرار می گیرد و در مقیاس جهانی به عنوان گونه ‌ای آسیب‌ پذیر در فهرست قرمز IUCN به ثبت رسیده است، متاسفانه علاقه شیوخ عرب به شکار هوبره سبب شده هر ساله در فصل پاییز و همچنین فصل بهار که فصل تخم گذاری و جوجه ‌آوری هوبره است تعدادی از افراد سودجو و فرصت ‌طلب که در قالب باندهای حرفه‌ ای از سوی عرب ‌ها تطمیع می شوند، عمدتا از استان ‌های جنوبی به زیستگاه های هوبره در نقاط مختلف کشور گسیل شده و اقدام به زنده گیری و صید هوبره کنند.
چهارشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٢, ۱:٥٤ ‎ب.ظ

با تلاش ماموران اجرایی حفاظت محیط زیست شهرستان رودان و گزارش دوستداران طبیعت و سازمان های مردم نهاد شکل گرفته در این منطقه، 2 نفر متخلف که اقدام به شکار غیر مجاز یک راس کل وحشی نموده بودند دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان:

علاوه بر دستگیری این افراد لاشه یک راس کل وحشی کشف و ضبط شده است و افرد متخلف که بر خلاف قوانین و مقررات بهسازی محیط زیست مبادرت به تخلف شکار غیر مجاز شده بودند ، جهت سیر مراحل قانونی در اختیار مقامات قضایی قرارگرفتند.

مهندس رو ح الله احمدی رییس اداره شهرستان رودان با بیان این که:

شکار بی رویه در سال های اخیر و تخریب زیستگاه ها باعث کاهش بیش از حد جمعیت حیات وحش در منطقه و موجبات برهم خوردن تعادل طبیعت و زنجیره غذایی شده است به گونه ای که به دلیل کاهش جمعیت کل و بز و قوچ و میش و سایر چهار پایان که خوراک گوشتخوارانی مانند پلنگ را تشکیل می دهند موجب حمله مکرر این جانور به دام های اهلی روستاییان شده است .

وی در ادامه با بیان این که:

همین امر باعث شده تا مردم بومی منطقه بیش از پیش پی به این نقصان ببرند و به صورت جدی تری کمر همت بر حفظ محیط زیست ببندند مردم منطقه به این نتیجه رسیده اند که حفظ و نگهداری از محیط زیست، زیستگاه ها، زیست بوم ها و انواع گونه های جانوری وظیفه هر انسانی است تا این ثروت عظیم خدادادی کشور را به نحو احسن نگهداری کرده و از انقراض گونه های مختلف حیات وحش جلوگیری کنند.

گفتنی است :

متخلفان مذکور ، جهت سیر مراحل قانونی در اختیار مقامات قضایی قرارگرفته اند.
دسته بندی : محیط زیست رودان
چهارشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٢, ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ

 

شهرستان رودان

رودان در قدیم به نام «رودکان» معروف بوده و وجه تسمیه آن، وجود رودخانه‌ های متعدد و پرآب است. شهرستان رودان از مناطق جغرافیایی قدیمی استان هرمزگان است که پیدایش آن معلول ویژگی های جغرافیایی و قابلیت های نسبی و بالقوه اش از جمله برخورداری از آب و هوای متفاوت نسبت به سایر نواحی ساحلی، وجود منابع و ذخایر آب های سطحی و زیر زمینی نسبتا غنی است.

شهرستان رودان با مساحت 5/3044 کیلومتر مربع در 100 کیلومتری بندرعباس واقع شده است. شهر رودان مرکز این شهرستان بوده و ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۱۹۰ متر است. جمعیت آن در سال 1390 برابر 118547 نفر (63 درصد روستایی) می باشد. مرکز این شهرستان، رودان است و شامل چهار بخش به ‌نام های: مرکزی، بیکاه، جغین و رودخانه، و سه شهر رودان، بیکاه و زیارتعلی و ده دهستان به ‌نام های: فاریاب، راهدار، آب‌نما، بیکاه، برنطین، جغین شمالی، جغین جنوبی، رودخانه، رودخانه بر و مسافر‌آباد و همچنین 204 آبادی دارای سکنه می باشد.

این شهرستان در شمال شرق استان قرار گرفته و از شمال به شهرستان حاجی آباد از مشرق به شهرستان کهنوج و منوجان از جنوب و جنوب شرقی به شهرستان میناب و از طرف غرب به شهرستان بندرعباس محدود شده است.