LOGO

توضیحات :
آب ؛ گنجینه دیروز ؛ ثروت امروز ؛ رویای فردا
ایجاد کننده وبلاگ : روح الله احمدی
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
دسته بندی : محیط زیست
سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩٢, ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ
سال گذشته در حالی وعده هایی مبنی بر بهبود حقوق و مزایا و جذب نیروهای محیط بانی داده شد همچنان بسیاری از محیط بانان سراسر کشور معتقدند هیچیک از این وعده ها اجرا نشده و ضعف قوانین زندگی آنها را پر از بیم و هراس کرده است.
 

به گزارش خبرنگار مهر باردیگر روز محیط بان در حالی فرا می رسد که اگرچه جشن ها و همایش های نمادینی در ادارات محیط زیست سراسر کشور برای تجلیل و قدردانی از این حافظان بی دفاع طبیعت برگزار می شود اما هنوز هیچ یک از وعده هایی که برای افزایش نیروهای محیط بانی در مناطق حفاظت شده ، تجهیز آنها،  افزایش دستمزدها و حتی اصلاح قوانین دست و پا گیری که تا کنون بیش از 100 تن از این دلسوزان طبیعت و حیات وحش کشور را به کشتن داده ، دهها تن را مظلومانه روانه زندان کرده و هزارن نفر را با همه حمیت و غیرتشان در دفاع از محیط زیست دلسرد کرده اجرا نشده است.
دسته بندی : محیط زیست انسانی
دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٢, ۸:٤٤ ‎ق.ظ

           

حفظ محیط زیست که پیش از همه یک فرهنگ است در برخی از کشورها به نحو خوشایندی هدف غایی تک تک افراد است.

به نوشته خبر آنلاین در برخی از کشورها محیط زیست همیشه در رفتار و کردار روزمره مردمان به صورت فرهنگی نهادینه شده حضور دارد اما از طرف دیگر دولتها نیز در به انجام رسیدن این مهم نقشی اساسی دارند.
در تازه ترین پژوهشی که توسط یک موسسه سوئیسی به نام robecosam انجام داده است 59 کشور جهان که شامل 21 کشور توسعه یافته و 38 کشور در حال توسعه است مورد مطالعه قرار گرفته است.
در این مطالعه که با موضوع کشورهای دوستدار محیط زیست و انرژی های تجدید پذیر انجام شده است 17 شاخص در سه دسته کلی شاخصه های محیط زیست ، شاخصه های اجتماعی و شاخصه های دولتی مورد بررسی قرار گرفته است.
در این تحقیق میزان تلاشها برای کاهش گاز های گلخانه ای اعم از دولتی آموزشی و غیره و همچنین میزان خطر و ریسک پذیری سرمایه گذاری در حوزه انرژی های نو مورد بررسی قرار گرفته است.
دسته بندی : محیط زیست
چهارشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٢, ٩:۳٢ ‎ق.ظ

 حجت الاسلام حسن روحانی،‌ معصومه ابتکار را به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست منصوب کرد.

 

 

از زمان مستقر شدن دولت یازدهم، پیش بینی های مختلفی برای گزینه سازمان محیط زیست وجود داشت. اما بالاخره رییس جمهور، معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست در دو دولت سید محمد خاتمی را به عنوان رییس سازمان محیط زیست در دولت یازدهم منصوب کرد.

فعالان محیط زیست دوره حضور ابتکار در سازمان محیط زیست بین سال‌های ۷۶ تا ۸۴ را بهترین دوران مدیریت محیط زیست ایران پس از انفلاب می دانند. 

معصومه ابتکار (زادهٔ ۱۳۳۹خ / ۱۹۶۰م در تهران) فعال سیاسی اصلاح طلب، روزنامه‌نگار، مؤلف و مترجم ایرانی است. او همچنین عضو سومین دوره شورای شهر تهران و رئیس سازمان محیط زیست در دولت اصلاحات بوده است.
دسته بندی : محیط زیست رودان
جمعه ۱ شهریور ۱۳٩٢, ٦:٥٤ ‎ب.ظ

تصاویر توله های خرس سیاه در مناطق مرزی شهرستان کهنوج و شهرستان رودان

جمعه ۱ شهریور ۱۳٩٢, ۳:٠٠ ‎ب.ظ

 ۱ ـ وظایف و ماموریت های اصلی دستگاه:

 ـ صدور مجوزهای زیست محیطی به کلیه  واحدها ( صنعتی –کشاورزی وخدماتی و …)

ـ رسیدگی به شکایات مردمی در خصوص مسائل زیست محیطی

ـ ارتقا فرهنگ زیست محیطی و تنویر افکار عمومی

ـ شناخت مناطق مختلف و جاذبه های طبیعی

ـ گشت وکنترل مناطق جهت جلو گیری از شکار و صید، آمارگیری و بررسی وضعیت حیات وحش

ـ صدور پروانه شکار پرندگان و چهارپا و صدور دفترچه شناسایی شکارچیان

ـ صدور مجوز دفع حیوانات زیانکار

 

۲ ـ  وظایف و ماموریت های اصلی واحدها :

بخش محیط زیست انسانی

از جمله وظایف و ماموریت های واحد محیط زیست انسانی می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

ـ بررسی و اعلام نظر استعلام های دریافت شده در خصوص استقرار، بهره برداری و توسعه واحدهای صنعتی ، تولیدی و خدماتی

ـ کنترل عوامل و منابع آلوده کننده آب، خاک، هوا و پیگیری موارد خواسته شده توسط معاونت محیط زیست انسانی اداره کل و همکاری تنگاتنگ با این معاونت

ـ کنترل و حفظ محیط زیست شهری و پیگیری در خصوص مسایل محیط زیست شهری نظیر فاضلاب شهری ، زباله ، کشتارگاه ها، بازدید از واحد های صنعتی ، خدماتی ، کشاورزی در حال فعالیت شهرستان و غیره

ـ تهیه آمار یک ماهه و سه ماهه محیط زیست انسانی و ارسال آن به اداره کل

ـ بررسی شکواییه ها

 

بخش محیط طبیعی 

 این واحد به بررسی و شناسایی محیط طبیعی منطقه و مناطق حفاظت شده می پردازد . واحد امور اجرایی نیز زیر نظر این قسمت می باشد و محیط بانان در این بخش  به ایفای نقش می پردازند.

از وظایف بخش محیط طبیعی این اداره می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

ـ بررسی و اعلام نظر استعلام های
دریافت شده در خصوص استقرار معادن (شن و ماسه، کرومیت و ...)

ـ شناسایی و بررسی اکولوژیک گونه های مختلف حیات وحش در زیستگاه های خشکی و آبی

ـ پالایش منطقه و جمع آوری آمار حیات وحش

ـ تنظیم و ارسال گزارش عملکرد سه ماهه محیط زیست  طبیعی به اداره کل

ـ آمار برداری و تعیین ظرفیت حیات وحش و همچنین بهره برداری اصولی از آنان

ـ ساخت آبشخور درمناطق مختلف جهت تامین آب مورد نیاز حیات وحش منطقه

واحد امور اجرایی

از وظایف و ماموریت های مهم واحد اموراجرایی  که عمده کار آن توسط محیط بانان انجام می گیرد می توان به موارد زیر اشاره نمود :

ـ گشت وکنترل منطقه به منظور جلوگیری از تخلفات احتمالی شکارو صید

ـ شناسایی زیستگاه های مهم حیات وحش منطقه به منظور حفاظت از آنها

ـ آمار برداری از حیات وحش منطقه

ـ شناسایی زیستگاه های که کمبود آب دارند جهت ساخت آبشخور برای حیات وحش منطقه

ویژگی های کاری حاکم بر شغل محیط بانی:

یکی از مشاغل مهم و حساس محیط زیست که حرفه ای کاربردی محسوب می شود شغل محیط بانی است، برای حفاظت از حیات وحش منطقه محیط زیست نیازمند اشخاصی هست که در وظیفه محیط بانی از مناطق تحت نظارت اداره شناخت کافی داشته باشند ، یکی از ویژگی های مهم تصدی این شغل را می توان بومی بودن  ان است زیرا آنچه مهم است تنها آشنایی با محیط طبیعی نمی باشد بلکه شناخت با محیط زیست انسانی نیز عامل مهمی است که باید بدان توجه شود. دراداره محیط زیست رودان محیط بانانی ایفای وظیفه می کنند که تا حد بسیاری با محیط تحت نظارت اداره آشنایی دارند.

 بخش حقوقی 

از وظایف این واحد می توان به پیگیری پرونده های متخلفین شکار و صید و دیگر پرونده ها از جمله صنایع آلاینده  محیط زیست اشاره کرد. متخلفین این گونه جرایم بعد از تنظیم صورت مجلس تخلف به مراجع قضایی معرفی تا نسبت به اخذ ضرر و زیان وارده به محیط زیست برابر قوانین و مقررات سازمان اقدام  گردد.

 

بخش امور اداری و مالی:

 انجام وظایف اداری، درج ماموریت ها، انجام مکاتبات اداری، بایگانی، تهیه اسناد مالی، همکاری در جهت انجام طرح ها از لحاظ مناسبات اداری از جمله وظایف شغل مربوط می باشد با توجه به اینکه محیط کار آنها را اتاق کار و استفاده از رایانه و شیوه های بایگانی و مکاتبات در بر می گیرد آشنایی با موارد مذکور الزامی می باشد.

واحد روابط عمومی وآموزش:

ازوظایف این واحد به موارد زیر می توان اشاره کرد:

افزایش آگاهی مردم نسبت به محیط زیست و جلب مشارکت آنها در حفظ ذخایر محیط زیست

جذب همیاران افتخاری دوست داران طبیعت و محیط زیست و انجام فعالیت های زیست محیطی و سوق دادن این فعالیت ها به سمت اهداف سازمان

برگزاری مراسمات مختلف زیست محیطی

تعامل با روابط عمومی سایر ادارت شهرستان

هماهنگی با آموزش وپرورش در زمینه آموزش زیست محیطی سواد آموزان نهضت و دانش آموزان مدارس با نمایش فیلم های زیست محیطی و بخش بروشور حاوی شعارهای زیست محیطی