LOGO

توضیحات :
آب ؛ گنجینه دیروز ؛ ثروت امروز ؛ رویای فردا
ایجاد کننده وبلاگ : روح الله احمدی
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
دسته بندی : محیط زیست
سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢, ٤:٠۱ ‎ب.ظ

در نخستین نشست خبری دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست که صبح یکشنبه ۲۸ مهرماه برگزار شد، مهمترین برنامه های این سازمان در دولت تدبیر و امید اعلام شد.
دسته بندی : محیط زیست طبیعی
شنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٢, ۳:۱٥ ‎ب.ظ

با استناد به مطالعات منتشر شده از کشورهایی که در محدوده پراکنش پلنگ ایرانی هستند، عمده جمعیت پلنگ ایرانی در خاور میانه در ایران واقع شده است که با توجه به وسعت کشور و واقع شدن سطح وسیعی از زیستگاه های مناسب برای حضور این گونه در ایران، امری بدیهی به نظر می رسد. تخمین جمعیتی ارزشمندی توسط آقای دکتر کیابی و همکاران ایشان در سال 2002 منتشر شد که دلالت بر حضور 550 الی 850 پلنگ در کشور داشت. از این اولین و تنها مطالعه تخمین جمعیتی گونه در سطح کشور بیش از 10 سال می گذرد و متاسفانه در این مدت زیستگاه های زیادی تخریب و تقطیع شده اند، مطلوبیت شمار زیادی از زیستگاه ها برای حضور این گونه و طعمه هایش به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و تعداد قابل توجهی پلنگ در سالهای گذشته شکار شده و یا به دلایل متعددی از بین رفته اند.

پلنگ-هرمزگان
دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٢, ٩:٢٧ ‎ق.ظ

مصوبه دولت در مورد تعیین ساعت آغاز به کار ادارات و مشاغل مختلف از سوی معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد.

دبیر هیات دولت مصوبه در مورد تعیین ساعات آغاز به کار ادارات و مشاغل مختلف را برای اجرا به معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور ابلاغ کرد.

هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۴ مهر ۱۳۹۲ بنا به پیشنهاد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود:
یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢, ٩:٢٥ ‎ق.ظ

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودان از دستگیری شکارچیان متخلف در این شهرستان خبر داد.

روح الله احمدی گفت: محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست رودان در حین گشت و کنترل در بخش مرکزی شهرستان رودان موفق شدند چهار شکارچی غیر مجاز را دستگیر نمایند.

وی افزود: از این متخلفان سه قبضه اسلحه و لاشه دو قطعه کونزیل (جیرفتی) از پرندگان حمایت شده، کشف و ضبط گردید و متخلفان به مقامات قضایی معرفی شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست رودان از مردم خواست با همکاری و همیاری با این اداره و ارشاد شکارچیان در حفظ و بقای مواهب الهی مشارکت نمایند.
دسته بندی : محیط زیست
چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٢, ۸:٢۱ ‎ب.ظ

اصل 45 قانون اساسی استفاده و بهره برداری از منابع طبیعی همچون جنگل ها مراتع، تالاب ها، دریاها و دریاچه ها، رودخانه ها و... را تنها در جهت مصالع عمومی مجاز دانسته واین موضوع آنقدر برای قانون گذار دارای اهمیت بوده که در اصل 40 قانون مذکور صراحتا اعلام می دارد که هیچ فرد حقیقی یا حقوقی نمی تواند اعمال حق خویش را وسیله تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.

http://www.iren.ir/Images/News/Larg_Pic/3-7-1389/IMAGE634210108313437500.jpg

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که مصالع عمومی کدامند و چگونه تشخیص داده می شوند؟
یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢, ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ

خدنگ بزرگ، موش خرما یا در گویش رودانی "رژگوک" پستانداری گوشتخوار از خانواده خدنگ‌ها است.

به نوشته پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، خدنگ معمولا در نزدیکی انسان زندگی می کند. این جانور  ۳۶ تا ۴۵ سانتیمتر طول دارد و رنگ آن گندمی مایل به حنایی است.
دسته بندی : محیط زیست
یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢, ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ

دکتر ناصر کرمی- از من پرسیده شده چه مسئله ای می تواند اولویت اول خانم ابتکار در مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست باشد؟ همین سوال را اگر در باب کل دولت و آقای روحانی هم می پرسیدند من همین جواب را داشتم: تمرکز عاجلانه و اضطراری بر موضوع آغاز دوران خشکسالی و تلاش برای کاهش پیامدهای این بلای مهیب در ایران. 
دسته بندی : محیط زیست
چهارشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٢, ٢:٢٧ ‎ب.ظ

 مشاور رئیس سازمان محیط زیست گفت: تلاش می کنیم ظرف سه ماه آینده تمام مصوباتی که در دوره قبلی تصویب شد و موازین زیست محیطی در آن در نظر گرفته نشده بود، لغو شود.

دکتر اسماعیل کهرم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست به نقل از خبرگزاری  مهر،دکتر اسماعیل کهرم  با بیان این مطلب افزود: از مهم ترین این مصوبات فروش پارک پردیسان، انحلال شورای عالی محیط زیست از شکل قبلی و بهره برداری از معادن در مناطق حفاظت شده است.
چهارشنبه ۳ مهر ۱۳٩٢, ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ

خرس سیاه از گونه‌های زیبا و نادری می باشد که در ایران مورد بی‌توجهی و شاید ظلم قرار گرفته است. متاسفانه تا امروز مطالعه و تحقیق خاصی روی این‌گونه صورت نگرفته و تقریبا وجود آن به فراموشی سپرده شده است. در حال حاضر کمتر از ۵۰ قلاده از این گونه در ایران باقی مانده که همگی در معرض خطرند؛ البته تعداد دقیق آنها کاملا هم مشخص نیست، چون مشاهدات پراکنده و غیرعلمی بوده‌اند اما سوال اینجاست که چرا باید این گونه خاص و شگفت‌انگیز فراموش شود، در حالی که در دنیا خرس سیاه جانور باارزش و زیبایی شناخته شده است؟
سه‌شنبه ٢ مهر ۱۳٩٢, ٢:٢٧ ‎ب.ظ

رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌های جداگانه‌ای به حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهور، 7 مصوبه دولت محمود احمدی‌نژاد از جمله مصوبه افزایش حقوق را به صورت ضمنی ملغی‌الاثر اعلام کرد.

 پس از وعده بی سرانجام افزایش حقوق 70 درصدی محمد جواد محمدی زاده رییس سابق سازمان حفاظت محیط زیست، این مصوبه حداقلی هم لغو گردید تا اندک امیدهای ایجاد شده، ناامید گردد. از مسئولان کشور که در برابر کارمندانی که با لغو اضافه کاری، ماموریت و رفاهیات در برابر غول تورم کمر شکسته شده اند، قانون مداری را خوب بلدند کمال سپاس را داریم. هر چند عدم اجرایی شدن بندها و فوق العاده هایی از قانون مدیریت خدمات کشوری که به افزایش حقوق دریافتی منجر می شود و عدم "افزایش حقوق متناسب با میزان تورم" همواره توسط سران کشور نادیده گرفته شده و قانون مداری فراموش می شود.
دوشنبه ۱ مهر ۱۳٩٢, ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ

دومین جلسه کار گروه پسماند در فرمانداری رودان و با حضور اعضای کارگروه و دهیاران بخش مزکزی و بخش بیکاه برگزار گردید.

نخست دهیاران به ارایه گزارشی از وضعیت دفع پسماند، رها سازی فاضلاب و دپوی کود در روستاهای خود پرداختند. سپس آقای محمد هادی بلالی معاونت محترم فرمانداری شهرستان رودان به بررسی وضعیت پسماند و بهداشت روستاهای بازدید شده به همراه ریاست حفاظت محیط زیست و معاونت شبکه بهداشت شهرستان پرداختند. ایشان خواستار رفع ایرادات و استفاده از تجربه دهیاری های موفق تر به وسیله دیگر دهیاری ها، شدند. در ادامه روح اله احمدی ریاست محترم اداره حفاظت محیط زیست و دبیر کارگروه ضمن پاسخگویی به سخنان و سوالات دهیاران و توصیه به جلوگیری از احداث واحدهای مزاحم و آلاینده شهری، به صورت مختصر مراحل مختلف مدیریت جامع پسماند و روش صحیح و کاربردی دفن پسماند را شرح داده و بیان نمودند نقصان در هر مرحله از مدیریت جامع پسماند ممکن است منجر به زیر سوال رفتن کل چرخه و زحمات انجام شده شود. این جلسه با مصوباتی برای رفع معضلات موجود به پایان رسید.