LOGO

توضیحات :
آب ؛ گنجینه دیروز ؛ ثروت امروز ؛ رویای فردا
ایجاد کننده وبلاگ : روح الله احمدی
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
دسته بندی : محیط زیست انسانی
یکشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٢, ٩:۱٥ ‎ق.ظ

در چند دهه اخیر میزان اسیدیته آب باران ، در بسیاری از نقاط کره زمین افزایش یافته و به همین خاطر اصطلاح باران اسیدی رایج شده است. برای شناخت این پدیده سوالات زیادی مطرح گردیده است که به عنوان مثال می‌توان به این موارد اشاره کرد: چه عناصری باعث تغییر طبیعی باران می‌شوند؟ منشا این عناصر چیست؟ این پدیده در کجا رخ می‌دهد؟

باران اسیدی چیست ؟

  باران‌های اسیدی از گازهای سولفور دی اکسید و از خانوادهٔ نیتروژن اکسید که از دود اگزوز اتومیبلها و کارخانجات ایجاد می‌شود، بوجود می‌آید. این گازها در اتمسفر زمین با بخار آب واکنش داده و اسیدهایی مانند سولفوریک اسید و نیتریک اسید را تشکیل می‌دهند.

 یکی از آثار و نتایج آلودگی هوا باران اسیدی است. در ده های اخیر و در برخی نواحی صنعتی و بر اثر فعالیت‌های کارخانه‌ ها میزان دی‌اکسید گوگرد و دی‌اکسید ازت در هوا افزایش یافته است. این دو ماده در اتمسفر با اکسیژن و بخار آب واکنش شیمیایی ایجاد می‌کند و به صورت اسید نیتریک و اسید سولفوریک در می‌آید. این ذرات اسیدی مسافت‌های طولانی را بوسیله باد طی می‌کنند و به صورت باران اسیدی بر سطح زمین فرو می‌ریزند. چنین بارش‌هایی ممکن است به صورت برف یا باران یا مه نیز در بیاید.
دسته بندی : محیط زیست طبیعی
شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٢, ۱:۱٧ ‎ب.ظ

هرچند خبر کشتار 44 راس دام‌ اهلی یک دامدار جوان خبر خوشی نیست، اما اگر بدانیم واکنش این جوان مسلح نسبت به پلنگ درنده، تنها تلاش برای فراری دادن حیوان بوده، قطعا با خبری خوش مواجه هستیم؛ خبری که تلاش مسئولان برای جبران خسارت وارد شده به دامدار، خوشی آن را دو چندان می‌کند.

به گزارش «تابناک»، در روزگاری که اخبار ناخوش محیط زیستی، به ویژه گسترش سایه انقراض بر سر گونه‌های نادر ایرانی، به وفور به گوش رسیده و گاه تصاویر دردناکی از کشتار بی رحمانه برخی از این گونه‌ها منتشر می‌شود، اتفاقی در منطقه هشتاد پهلوی لرستان رقم خورده که بسیار جالب توجه است.

ماجرا از این قرار است که وقتی محیط بانان از حمله پلنگ به گله در حال چرا در منطقه کوهستانی هشتاد پهلو و تلف شدن دهها راس دام اهلی خبردار می‌شوند، برای تهیه گزارش و تنظیم صورتجلسه به همراه کارشناسان سازمان محیط زیست استان راهی منطقه شده و با دامداری مواجه می‌شوند که به رغم مسلح بودن به سلاح جنگی برنو، حتی لحظه‌ای به ذهنش خطور نکرده که برای نجات گله‌اش به سمت پلنگ تیر بیاندازد.
چهارشنبه ۸ آبان ۱۳٩٢, ٤:۳٩ ‎ب.ظ

محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست رودان سه شکارچی غیر مجاز را دستگیر و لاشه یک بهله جغد و یک راس قوچ وحشی از آنان کشف کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان هزمزگان، روح الله احمدی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودان با اعلام این خبر افزود: از سه شکارچی غیر مجاز در منطقه سرزه، دو قبضه اسلحه و دو دوربین چشمی نیز به دست آمد.

شکارچیان موظف به پرداخت مبلغ 38 میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست شدند. همچنین برای طی مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی گردیدند. بر اساس قانون شکار و صید، در دادگاه کیفری، متخلفان به حبس تا سه سال و یا جریمه نقدی دیگر تا 18 میلیون ریال محکوم می شوند.

 نکته قابل تامل این که جغد که از پرندگان شکاری است صرفا به منظور استفاده خوراکی از گوشت آن شکار شده است، این در حالی است که در تمامی مذاهب اسلامی، پرندگان شکاری حرام گوشت محسوب می شوند.

گفتنی است، زیستگاه جغدها در شکاف درختان، زمینهای زراعی و کشتزارهاست و تغذیه آن از حشرات، جوندگان کوچک و خزندگان می باشد. لذا نقش اکولوژیکی بسیار مهمی در تنظیم جمعیت این گونه ها داشته و در زنجیره و هرم غذایی نقش مهمی را ایفا می کند.

وی همچنین با بیان این که حفظ این مواهب خدادادی وظیفه ای همگانی است از همکاری همیاران محیط زیست در مناطق مختلف شهرستان خبر داد که بطور مداوم محیط بانان محیط زیست رودان را در امر جلوگیری از تخلفات شکار و صید همراهی می کنند.
دسته بندی : محیط زیست انسانی
سه‌شنبه ٧ آبان ۱۳٩٢, ٢:۱٧ ‎ب.ظ

معاون دریایی سازمان محیط زیست با بیان اینکه در صورت استفاده از آب شیرین‌کن‌ها میزان نمک دریای خزر در طول یک سال ۳۲ میلیون تن افزوده می شود، گفت: این میزان شوری برای اکوسیستم خزر فاجعه زیست محیطی به بار می آورد.

دکتر عبدالرضا کرباسی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان این مطلب گفت: بر اساس توافق جدید با وزارت نیرو و با توجه به اینکه استفاده از آب شیرین‌کن‌ها در دریای خزر موجب افزایش غلظت نمک در این دریاچه به میزان ۳۲٫۵ میلیون تن در سال می شود، قرار شد تا زمانیکه دستورالعمل های علمی برای این اقدام مصوب نشود، ساخت آب شیرین‌کن‌ها متوقف شود.
دسته بندی : محیط زیست
سه‌شنبه ٧ آبان ۱۳٩٢, ٢:٠٥ ‎ب.ظ

مطابق یک گزارش سازمان ملل محصولات بیش از یک ‌چهارم زمین ‌های زیر کشت جهان مستقیما به سطل‌ های زباله ریخته می‌شود. در همین حال گرسنگی و سوء تغذیه جان و سلامت ۸۷۰ میلیون نفر را تهدید می‌کند.

سالانه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن مواد غذایی در سراسر جهان دور ریخته می‌شود. بر اساس یکی از تازه‌ترین گزارش‌های سازمان ملل متحد، سرازیر شدن این حجم مواد خوراکی به زباله‌ دانی‌ها نه تنها یک زیان اقتصادی بزرگ که معضلی جدی برای محیط زیست است.

بنابر این گزارش ۲۸ درصد از کشتزارهای جهان برای تولید محصولاتی به کار گرفته می‌شوند که هرگز خورده نمی‌شوند. پیامدهای انسانی، اقتصادی و زیست محیطی این وضعیت کشورهای مختلف را به چاره‌جویی واداشته است.
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳٩٢, ۸:٥٩ ‎ق.ظ

محمد درویش - قرار است متجاوز از 400 هزار تن سم ... ببخشید! کود شیمیایی به سرزمین ایران تزریق شود تا بلکه غذای بیشتری برای خوردن بدست آید. خبر خوشی که رییس جمهور در دیدارش با نخبگان ارایه کرد و در این یادداشت خواهم گفت که چه کسانی حسن روحانی را گمراه کرده و شوکرانی شیرین را به جای واقعیتی تلخ اما مفید به مرد شماره یک کابینه تدبیر و امید تحمیل کرده‌اند.