LOGO

توضیحات :
آب ؛ گنجینه دیروز ؛ ثروت امروز ؛ رویای فردا
ایجاد کننده وبلاگ : روح الله احمدی
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
دسته بندی : محیط زیست انسانی
دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳٩٢, ۱:٤۳ ‎ب.ظ

لایه ازن

اوزون (Ozone) واژه‌ای یونانی است که به معنی بو و بطور خاص به بوی تند گفته می‌شود.
اوزون چیست؟
اوزون که علامت اختصاری آن O۳ می‌باشد ماده‌ای است شیمیایی که از یک مولکول اکسیژن و یک اتم اکسیژن که ناپایدار و واکنش پذیر می‌باشد تشکیل شده است. در مولکول اوزون پیوند بسیار ضعیفی بین مولکول اکسیژن و اتم اکسیژن وجود دارد و تقریباً با کوچکترین برخورد از هم جدا و یا با دریافت کوچکترین انرژى به حالت اولیه خود برمی‌گردند.

لایه اوزون چیست؟
ابتدا باید بدانیم دانشمندان لایه‌های زمین را به چهار قسمت تقسیم مى‌کنند:
۱.تروپوسفر
۲.استراتوسفر
۳.مزوسفر
۴.تروموسفر(خارجى‌ترین لایه زمین)

اوزون که به صورت گاز می‌باشد به طور طبیعی در لایه‌های بالای جو زمین و در لایه استراتوسفر قرار دارد.
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳٩٢, ۸:٢۳ ‎ق.ظ

محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست رودان ۸ شکارچی غیر مجاز که اقدام شکار غیر مجاز یک راس بز وحشی آبستن و ۲۹ قطعه تیهو کرده بودند را دستگیر نمودند.

بز وحشی آبستن - رودان

 روح الله احمدی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودان با اعلام این خبر افزود: از ۸ شکارچی غیر مجاز در منطقه برنطین، سه قبضه اسلحه و سه دستگاه دوربین چشمی نیز به دست آمد.

شکارچیان موظف به پرداخت مبلغ ۴۴ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست شده و برای طی مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی گردیدند.

وی همچنین با بیان این که بدون هیچ تردیدی امروزه بسیاری از حیات وحش در معرض خطر قرار گرفته اند افزود: در صورتی که اقدامی صورت نگیرد، این گونه ها ممکن است سریعا به مرز انقراض برسند. وظیفه ای که پیش روی همه ما قرار دارد مشارکت عمومی و افزایش فرهنگ زیست محیطی برای حفظ جمعیت باقی مانده از این میراث ارزشمند برای آیندگان است.
دسته بندی : محیط زیست طبیعی
یکشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٢, ۸:۱۳ ‎ق.ظ

 بحث اعدام محیط‌ بان دو سر دارد. قسمتی از آن به ایرادات در قوانین جاری بر می ‌گردد. قسمت دیگر به ترس از حساس شدن خانواده اولیای دم که یک باره نیایند و رضایت ندهند و جان انسانی که حافظ طبیعت است قربانی شود.

حکم اعدام، تن و بدن را می ‌لرزاند وقتی طناب سرد دور گلو می‌ پیچد و همه چیز رو به پایان می‌رود. اما اگر فرد، زورگیر یا قاتل بالفطره یا متجاوز بود آنقدر اعدامش درد نداشت که یک محیط‌ بان که وظیفه‌اش حفاظت از محیط ‌زیست و حیات وحش است، خبر اعدامش دردناک است. خبر کوتاه است، بر اساس شواهد و قرائن «غلامحسین خالدی» از محیط‌ بانان دنا که متهم به قتل یکی از شکارچیان بوده، اعدام خواهد شد. تا پیش از این احتمال بر این می‌رفت که این محیط‌ بان تبرئه خواهد شد. اما با اعلام قطعی حکم دادگاه معادلات به هم ریخت.
دسته بندی : محیط زیست
یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٢, ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ

احیای شورایعالی محیط زیست ، بررسی نجات دریاچه ارومیه ، ملغی کردن مصوبات غیر زیست محیطی دولت دهم و رسیدگی به وضعیت محیط بانان محکوم به اعدام، اقدامات ۷۰ روز سکانداری دولت تدبیر و امید بر سازمان محیط زیست است.

 در حالیکه رئیس جمهور در صدمین روز کاری دولت تدبیر و امید گزارش عملکرد صد روز خود و کابینه اش را به ملت ایران ارایه کرد ، سازمان حفاظت محیط زیست هم گزارش عملکردی از ۷۰ روز سکانداری این سازمان به دوستداران و حامیان محیط زیست ارایه کرد.
دسته بندی : محیط زیست انسانی
چهارشنبه ٦ آذر ۱۳٩٢, ٩:٤٧ ‎ب.ظ

حدود مجاز مواجهه با صدا

دستورالعمل بهداشت و ایمنی شغلی (OSHA) مصوب 1970با هدف ایمن کردن شرایط کاری برای تمامی شاغلین اعم از زن و مرد تنظیم شده است.این دستور العمل بر حفظ سلامت منابع انسانی تاکید دارد.

در این دستور العمل، موسسه ملی ایمنی و سلامت حرفه ای ایالات متحده امریکا (NIOSH) ، حدود غلظت و شدت در هنگام مواجهه را توصیف و راهکار هایی را در خصوص ایمنی شغلی و استاندارد های بهداشتی به شاغلین به حرفه های مختلف، ارایه می دهد. به طوری که با توجه به این دستورالعمل، دیگر هیچ یک از کارمندان دچار کاهش سلامتی، کاهش بازدهی و کاهش امید به زندگی نخواهند شد. بعلاوه با انتقال این اطلاعات به بخش های سیاست گذاری کلان در حوزه کار، این دستور العمل، نهاد های مختلف را در این مبحث دخیل می کند. نهاد هایی مانند دانشگاه، صنعت، سازمان های دولتی متولی کار، سازمان های مردم نهاد و دیگر مسئولین حوزه کار در هر کشور که هر کدام گوشه ای از وظایف دستورالعمل بهداشت و ایمنی شغلی را باید ایفا کنند.
دسته بندی : محیط زیست انسانی
شنبه ٢ آذر ۱۳٩٢, ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ

گرم شدن زمین یعنی چه؟

 می‌دانیم که کره زمین به طور طبیعی در اثر تابش خورشید گرم می‌شود، اما اینجا منظور ما از گرم شدن زمین، پدیده دیگری است.این پدیده نسبتا جدید عبارت است از تغییر دمای زمین در اثر فعالیتهای بشری که با تغییرات طبیعی آن فرق دارد. در طول 100 سال گذشته، کره زمین به طور غیرطبیعی 4/0 درجه سانتیگراد گرمتر شده که این موضوع دانشمندان را نگران کرده‌است. آنها حدس می‌زنند فعالیت‌های صنعتی در ایجاد این مشکل بسیار موثر است و به گرم شدن کره زمین کمک می‌کند.

منظور از«گرم شدن زمین» افزایش میانگین دمای زمین است. «تغییر آب و هوا» در اثر این افزایش دما به وجود می‌آید. گرم شدن زمین موجب تغییر الگوی بارش، افزایش سطح آب دریاهای آزاد و کاهش سطح آب دریاچه‌ها و تاثیرات وسیع بر گیاهان، حیات وحش و انسانها می‌شود.