LOGO

توضیحات :
آب ؛ گنجینه دیروز ؛ ثروت امروز ؛ رویای فردا
ایجاد کننده وبلاگ : روح الله احمدی
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
دسته بندی : محیط زیست رودان
دوشنبه ٢٦ اسفند ۱۳٩٢, ۱:۳٦ ‎ب.ظ

کارگاه آموزشی توانمند سازی رابطان طرح محیط یار در شهرستان رودان با توجه به اهمیت حفاظت از محیط زیست، جلب مشارکت و همکاری هر چه بیشتر و آشنایی رابطان طرح محیط یار با محیط زیست پیرامون خود، در محل اداره آموزش و پرورش با حضور مربیان بهداشت و برخی مدیران و معاونان مدارس شهرستان برگزار شد.

کارگاه آموزشی محیط یار

به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست هرمزگان، کارگاه آموزشی رابطان طرح محیط یار با هدف:

-  اشاعه و ارتقای سطح فرهنگ محیط زیست جامعه توسط محیط یاران

-  آموزش اطلاع رسانی بروز مسایل محیط زیست به دانش آموزان

- جلب مشارکت و احساس مسئولیت دانش آموزان به عنوان آینده سازان کشور برای کنترل و کاهش برخی از معضلات محیط زیست صورت گرفت.
دسته بندی : محیط زیست طبیعی
پنجشنبه ۱٥ اسفند ۱۳٩٢, ۳:٠٩ ‎ب.ظ

اگر امروز سرانه فضای سبز هر ایرانی به کمتر از ۱۸ صدم هکتار کاهش یافته، در صورتی که رقم نظیر آن در جهان، هشت دهم هکتار (بیش از چهاربرابر) است؛ نباید فکر کنیم که این نقصان را می‌توان صرفا با کاشت درخت در جنگل‌کاری‌های شهری جبران کرد.

تخریب جنگل

زیست بوم/محمد درویش: همیشه همین‌گونه بوده... همه خود را در صف دوستداران درخت و حامیان طبیعت و آرزومند هوای پاک می‌دانند و به قول وحشی بافقی، آشکارا حساب خود را از درخت‌افکنان جدا تصور می‌کنند. با این وجود، نباید در کشوری که از عالی‌ترین مقام تا شهروندان عادی‌اش در مدح درخت و مواهب حضورش در زندگی سخن می‌گویند، پیوسته باید از وسعت رویشگاه‌های جنگلی ارزشمندش در هیرکانی، زاگرس، مانگروها و خارتوران کاسته شود؟ چگونه است که اینک دست‌روی‌دست می‌گذاریم تا به بهانه احداث سدی مثلا در شفارود، حدود یک‌میلیون اصله درخت از حیز انتفاع ساقط شود؟
دسته بندی : محیط زیست طبیعی
دوشنبه ۱٢ اسفند ۱۳٩٢, ٩:٥٩ ‎ب.ظ

مجوز شکاری در سال ۹۳ صادر نخواهد شد/ افزایش ۱۰ برابری جریمه شکار و صید/ تولید سلاح شکاری در کشور متوقف می شود/ بی اهمیت بودن محیط زیست در بین برخی قانونگذاران/ شکار غیرمجاز مهمترین عامل ۸۰ درصد نابودی حیات وحش کشور/ ضعف قوانین و مقررات حمایت از حیات وحش

بررسی مهمترین عوامل موثر در کاهش جمعیت حیات وحش، شناسایی مشکلات ساختاری، قانونی، اعتباری سازمان حفاظت محیط زیست در حمایت از حیات وحش، بررسی مشکلات محیط بانان و جلوگیری از کاهش جمعیت حیات وحش و نقد و بررسی صید و شکار حیات وحش از موضوعاتی بود که در میزگرد روز جهانی حیات وحش در خبرگزاری مهر مطرح شد.

میزگرد روز جهانی حیات وحش
دوشنبه ٥ اسفند ۱۳٩٢, ۸:۱٧ ‎ق.ظ

یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودان موفق به دستگیری دو نفر از متخلفان شکار و صید شد. علاوه بر لاشه یک راس قوچ وحشی شکار شده، یک قبضه سلاح شکاری برنو و یک دستگاه دوربین چشمی کشف و ضبط گردید. این متخلفان برای طی مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل گردیدند.

شایان ذکر است با تلاش شبانه روزی محیط بانان حفاظت محیط‌ زیست شهرستان رودان در یک ماه گذشته ۱۲ نفر از متخلفان شکار و صید در شهرستان رودان دستگیر شدند.

این شکارچیان علاوه بر جریمه کیفری محکوم به پرداخت ۱۰۰ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست شده اند.

از این شکارچیان غیرمجاز علاوه بر لاشه جانوران شکار شده، ۶ قبضه سلاح شکاری و دیگر ادوات شکار به دست آمد.
دسته بندی : محیط زیست انسانی
پنجشنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩٢, ٢:٠٠ ‎ب.ظ

زنگ خطر سازمان ملل برای زمین به صدا درآمد برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در گزارش خود هشدار داده است که رشد تقاضا برای مزارع کشاورزی، تهدیدی جدی برای محیط زیست جهان است و تخریب ۲۳ درصد خاک جهان را سبب شده است

خبر آنلاین ؛ دانشمندان تخمین می زنند اگر تقاضا برای زمین های کشاورزی جدید جهت تامین مصرف مواد غذایی با نرخ رشد فعلی ادامه یابد،تا سال ۲۰۵۰ مساحتی از کره زمین تقریبا به اندازه کشور برزیل با جنگل های حیاتی،دشت ها و علفزار از بین خواهد رفت.

رشد تقاضای کشاورزی تهدید محیط زیست
دسته بندی : محیط زیست انسانی
یکشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٢, ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ

در جهانی که فناوری حکمرانی می کند و کودکان از سنین پایین به فناوری های مختلف مانند تلفن های همراه، بازی های ویدئویی و اینترنت دسترسی دارند، تامین نیازهای آنها به شیوه هایی دیگر دشوار به نظر می رسد. اما به عنوان والدین و یا پرستار یک کودک این فرصت را دارید که از فناوری در راستای پیشبرد آموزش چگونگی حفاظت از محیط زیست و مبارزه با آلودگی استفاده کنید.

کودکان و بازیافت

با ارائه چند پیشنهاد ساده به منظور کاهش مصرف، افزایش بازیافت و ترویج محصولات ارگانیک، شما و فرزندتان می توانید به ایجاد تغییرات محلی، ملی و بین المللی و حرکت در مسیر "سبز شدن" اقدام کنید.
سه‌شنبه ۱٥ بهمن ۱۳٩٢, ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ

سبزپرس – گروه کشاورزی: در شرایطی که ایران بخش اعظمی از منابع آب زیرزمینی و سطحی خود را از دست داده است و وزارت نیرو بارها نسبت به وقوع بحران آب در ایران هشدار داده است، برخی نمایندگان مجلس بار دیگر موضوع خودکفایی در تولید گندم را مطرح می‌کنند؛ طرحی که در نخستین سال فعالیت دولت نهم مطرح شد و تنها یک سال دوام داشت اما به تخلیه سفره‌های آب زیرزمینی و خطر فرونشست زمین در ۶۰۰ دشت کشور منجر شد.

خشکسالی
پنجشنبه ۱٠ بهمن ۱۳٩٢, ٥:٥٢ ‎ب.ظ

 رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودان گفت: یکی از مردم روستای برنطین شهرستان رودان و از دوستداران محیط زیست از دو توله خرس سیاه آسیایی که از گونه‌های نادر و به شدت در خطر انقراض هستند، حفاظت و نگهداری می‌کند و تلاش کرده که با کمک محیط بانان آنها را به زیستگاه طبیعی خودشان بازگرداند.

خرس سیاه - رودان
یکشنبه ٦ بهمن ۱۳٩٢, ۱:٥٢ ‎ب.ظ

 با تلاش شبانه روزی محیط بانان حفاظت محیط‌ زیست شهرستان رودان در دو هفته گذشته ۶ گروه از متخلفان شکار و صید در شهرستان رودان دستگیر شدند.

میش شکار شده رودان

 روح الله احمدی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودان اظهار داشت این شکارچیان در مناطق مسافرآباد، کم وارنگ، پاکوه، گرم و برنطین، به اتهام های شروع به شکار، شکار غیر مجاز جبیر (آهوی مناطق گرمسیر)، میش وحشی، دراج و جیرفتی برای طی مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل گردیدند.

از این شکارچیان غیرمجاز علاوه بر لاشه جانوران شکار شده، ۵ قبضه سلاح شکاری و دیگر ادوات شکار به دست آمد.
دوشنبه ۳٠ دی ۱۳٩٢, ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ

در چند سال اخیر تعداد مشاهدات مستقیم، دیده شدن نمایه هایی مانند رد پا و مدفوع و گزارش های مردمی از خرس سیاه آسیایی و پلنگ در شهرستان افزایش مستمری داشته است. بر اساس بررسی های به عمل آمده به نظر می رسد این امر بیش از آن که حاصل افزایش تعارض میان انسان و این دو جانور ارزشمند باشد، نتیجه افزایش جمعیت به علت بهبود شرایط زیستی آن ها است.