LOGO

توضیحات :
آب ؛ گنجینه دیروز ؛ ثروت امروز ؛ رویای فردا
ایجاد کننده وبلاگ : روح الله احمدی
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
دسته بندی : محیط زیست
چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٢, ۸:٢۱ ‎ب.ظ

اصل 45 قانون اساسی استفاده و بهره برداری از منابع طبیعی همچون جنگل ها مراتع، تالاب ها، دریاها و دریاچه ها، رودخانه ها و... را تنها در جهت مصالع عمومی مجاز دانسته واین موضوع آنقدر برای قانون گذار دارای اهمیت بوده که در اصل 40 قانون مذکور صراحتا اعلام می دارد که هیچ فرد حقیقی یا حقوقی نمی تواند اعمال حق خویش را وسیله تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.

http://www.iren.ir/Images/News/Larg_Pic/3-7-1389/IMAGE634210108313437500.jpg

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که مصالع عمومی کدامند و چگونه تشخیص داده می شوند؟


در ابتدا بایستی عنوان نمود که مصالح،جمع کلمه مصلحت بوده و مصلحت در لغت عرب مقابل کلمه مَضِرت و مفسدت قرار دارد، همانگونه که واژه های صلاح و اصلاح به ترتیب در مقابل کلمات فساد و افساد می باشند.بطور مثال جوهری در صحاح اللغه واژه صلاح را مقابل فساد می داند و یا ابن منظور مصری در لسان العرب آنرا به معنای شایستگی بیان می کند.در زبان فارسی و لغت نامه دهخدا نیز این کلمه به همین معنا استفاده شده است.البته نباید فراموش شود ، زمانی به هر پدیده ای اعم از طبیعی و انسانی مصلحت گفته می شود که از دو عنصر حسن ذاتی و مفید بودن برخوردار باشد.
دانشمندان و صاحبنظران مختلفی نظیر افلاطون،آکوئیانس ،آلفرد وُرد، چارلز پیرس و ... نیز تعاریف تقریبا مشابه و یکسانی را از مصلحت بیان داشته اند.ارسطو نیز مصلحت را به معنای نفع دانسته اما تبلور آن را در منفعت عمومی می داند و در سه حوزه حکومت،قانون و عدالت به جستجوی آن می پردازد و بر همین اساس حکومت ها و دولت ها را بر اساس نوع دیدگاهشان به مصالح به دو نوع حکومت تقسیم می کند.1- نظام هایی که به مصلحت عمومی توجه داشته و آنها را نظام هایی درست و صحیح می داند و 2- نظام هایی که تلاششان در جهت تامین منافع اقشاری خاص است.
آلفرد وُرد حقوقدان اتریشی نیز مصلحت عمومی را به خیر عمومی که ورای منافع فردی و مصالح اجتماعی است تعبیر می نماید. بنابراین به دلیل آنکه در اکثر موارد مصلحت و منفعت به یک معنا در نظر گرفته شده می توان نتیجه گرفت که مصالح عمومی همان منافع عمومی است.لذا بهره مندی از محیط زیستی مطلوب و حفاظت مناسب از آن، بهره گیری از توسعه پایدار،بهره برداری علمی از منابع طبیعی و در حد توان اکولوژیک، تامین آزادی های مشروع و قانونی در راستای منافع و مصالح عمومی است.
در خصوص معیار تشخیص، صاحبنظران و دانشمندان "خِرَد" را بعنوان کارامدترین میراث در زمینه تشخیص منافع می دانند تا جائیکه پرکلیس تشخیص و تمیز دقیق و صحیح منافع را عامل انقراض و یا دوام دولت ها و حکومت ها می داند.در دین مبین اسلام نیز بر اساس آیات و روایات منظور از مصالح رعایت منافع عمومی،حقوق و منافع اسلام و امت اسلامی است.
حال سوالی که از مسئولان بویژه مسئولان محیط زیست و منابع طبیعی کشور پرسید این است که :
1- احداث سدهای بیشمار بدون توجه به اثرات مخرب سدها در کشورهایی با اقلیم خشک که سبب از بین رفتن تالاب ها،دریاچه ها و رودخانه های متعددی شده و صدها نمونه دیگر در معرض تهدید جدی قرار گرفته و به یک بحران ملی تبدیل شده اند،
2- تخلیه و دفن هزاران تن از زباله های بیمارستانی،صنعتی و شهری در  پارک های ملی و جنگل هایی همچون کیاسر، سوادکوه، سراوان،کلاردشت،کلک چی، و تالاب هایی همچون کمیجان و.... به علت نبود سیستم بازیافت مناسب.
3- تخریب های مکرر و متعدد پارک های ملی،آثار طبیعی ملی، پایگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده کشور به بهانه های معدن کاوی، جاده سازی، احداث پالایشگاه و ...
4- تخلیه فاضلاب های صنعتی و شهری در خلیج فارس،دریای عمان و خزر ،رودخانه ها، تالاب ها و ... به علت عدم وجود سیستم مناسب تصفیه فاضلاب.
5- استفاده از سموم کشاورزی بدون توجه به میزان مناسب آن و آبیاری مزارع با فاضلاب های شهری و ایجاد تهدید غذایی.
6- برخورد های سطحی و نامناسب با تخریب کنندگان محیط زیست و منابع طبیعی کشور.
6- عدم تلاش جهت رفع مشکلات آلودگی هوای شهرهای کشور و صدها نمونه دیگر  که سالانه هزاران نفر از هموطنانمان را به کام مرگ می کشاند بر اساس کدام مصالح و منافع عمومی رخ داده و در حال رخ دادن است؟
کلیه مسئولان در هر پست و مقامی که هستند باید بدانند که از جانب ملتی که برای برقراری قوانین اسلامی و اجرای کامل قانون اساسی، حفظ تمامیت ارضی و منافع و مصالح عمومی خود، نگهداری و استفاده پایدار و بهینه از ثروت های خدادادی ، محیط زیست و منابع طبیعی، خون های پاک جوانانشان را اهدا نموده اند وظیفه ای بس خطیر و حساس بر دوش آنها نهاده اند.چرا که در صورت اهمال علاوه بر پاسخگویی به ملت شریف در پیشگاه خداوند متعال و شهدا نیز پاسخگو خواهند بود.

منبع: سبز پرس