LOGO

توضیحات :
آب ؛ گنجینه دیروز ؛ ثروت امروز ؛ رویای فردا
ایجاد کننده وبلاگ : روح الله احمدی
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
دسته بندی : محیط زیست انسانی
یکشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٢, ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ

در جهانی که فناوری حکمرانی می کند و کودکان از سنین پایین به فناوری های مختلف مانند تلفن های همراه، بازی های ویدئویی و اینترنت دسترسی دارند، تامین نیازهای آنها به شیوه هایی دیگر دشوار به نظر می رسد. اما به عنوان والدین و یا پرستار یک کودک این فرصت را دارید که از فناوری در راستای پیشبرد آموزش چگونگی حفاظت از محیط زیست و مبارزه با آلودگی استفاده کنید.

کودکان و بازیافت

با ارائه چند پیشنهاد ساده به منظور کاهش مصرف، افزایش بازیافت و ترویج محصولات ارگانیک، شما و فرزندتان می توانید به ایجاد تغییرات محلی، ملی و بین المللی و حرکت در مسیر "سبز شدن" اقدام کنید.


حفاظت از آب

در پایان یک روز کاری، دوش گرفتن و یا حمام طولانی مدت با آب داغ می تواند آرامش بخش باشد، اما مصرف بی رویه و هدر رفت آب مانعی در مسیر مبارزه با آلودگی محسوب می شود. به کودکان خود حفاظت از آب را از طریق کاهش مدت زمان حمام و دوش گرفتن را آموزش دهید. درباره ارتباط کاهش زباله های اضافی و اتلاف انرژی در جامعه و حفاظت از آب با آنها صحبت کنید.

افزون بر این، با تغییر عادات آبیاری و شست و شو می توانید رواناب های شهری را کاهش دهید. از عملکرد درست آبپاش های خود به منظور کاهش هدر رفت آب و ورود به کوچه و خیابان اطمینان حاصل کنید. از شست و شوی خودرو با آب لوله کشی خودداری کنید زیرا نه تنها به هدررفت آب منجر می شود، بلکه آب صابونی و آلوده وارد فاضلاب شده، به جمع آوری آلاینده ها و وارد شدن آنها به رودخانه ها، دریاچه ها و یا سواحل منجر می شود.

رشد بازیافت

برای آموزش تمام اعضای خانواده درباره چگونگی حفاظت از محیط زیست و مبارزه با آلودگی، تبدیل شدن بازیافت به یک اولویت ضروری است. اقلام روزمره خانگی که به داخل سطل آشغال می اندازید می توانند طبقه بندی شده و در مراکز تخصصی بازیافت شوند. با اندکی پژوهش و جستجو می توانید مراکز بازیافت در شهر خود را شناسایی کنید. گام بعدی درگیر کردن کودکان در جریان شناسایی لوازمی مانند کاغذ و پلاستیک است که قابلیت بازیافت دارند. مواد قابل بازیافت را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

کاغذ:

◦مقوا

◦کاغذهای اداری از جمله پاکت نامه، کاغذ رنگی، پوشه و کاغذ یادداشت

◦نامه، مجله، روزنامه

◦کیسه های کاغذی

◦لیوان های کاغذی

◦انواع مختلف دفتر

◦کاغذهای خرد شده

◦کاغذ کادو (غیر فلزی)

◦کارتن های کاغذی

◦بسته بندی های آبمیوه، تتراپک

◦کارتن شیر

◦جعبه های مواد غذایی

پلاستیک:

◦بطری های پلاستیکی

◦ظروف و سینی غذا

◦بسته بندی محصولات لبنی

◦لیوان های پلاستیکی

◦گلدان های پلاستیکی

◦کاسه های پلاستیکی

◦سرپوش های پلاستیکی

◦بطری ها و ظروف دارو

◦کیسه های پلاستیکی

◦لوله های پی وی سی (فقط رنگ سفید)

◦لوازم خانگی پلاستیکی مانند سبد و یا صندلی

فلز:

◦قوطی های آلومینیومی

◦فویل های آلومینیومی

◦قوطی های حلبی

◦آهن قراضه و فلزات قراضه دیگر

شیشه:

◦بطری های شیشه ای

◦ظروف شیشه ای

بازیافت نه تنها به صرفه جویی انرژی و کاهش آلودگی کمک می کند، بلکه به صرفه جویی فضا در زمین های دفن زباله نیز منجر می شود. بازیافت شیوه ای آسان و ساده برای حرکت در مسیر "سبز شدن" فعالیت های روزانه در هر خانه محسوب می شود.

منبع : زیست نیوز