اگر تمام دام‌هایم را هم می‌خورد، هرگز به طرفش تیر نمی‌انداختم

اگر تمام دام‌هایم را هم می‌خورد، هرگز به طرفش تیر نمی‌انداختم

مهندس بازگیر، مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان در این باره به پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران گفت: با اطلاع این دامدار به اداره محیط زیست، بلافاصله محیط بان منطقه و کارشناسان این اداره به محل اعزام شدند. پس از بررسی حادثه و تایید حمله پلنگ، مشخص شد 44 راس بز اهلی بر اثر حمله پلنگ تلف شده‌اند.

وی افزود: از طرفی از حضور پلنگ در این منطقه خوشحال شدیم و از سوی دیگر نگران تکرار حادثه و وارد آمدن آسیب از سوی دامداران به این گونه جانوری ارزشمند هستیم؛ از این رو ضمن تشکیل پرونده، درصدد جبران خسارت وارده به این دامدار هستیم.

بازگیر ضمن تقدیر و تشکر از این دامدار در خودداری از وارد آوردن آسیب به پلنگ، گفت: از کلیه دامداران تقاضا داریم در صورت حمله حیوانات وحشی از قبیل پلنگ،گرگ و غیره در اولین اقدام با اداره محیط زیست منطقه تماس بگیرند تا هم جرمی مرتکب نشوند و هم بتوانند خسارت وارده به دام‌هایشان را از ما طلب نمایند. امیدواریم مردم ایران زمین در کنار طبیعت باشند.

 اگر تمام دام‌هایم را هم می‌خورد، هرگز به طرفش تیر نمی‌انداختم

این در حالی است که چرایی بهره نبردن دامدار جوان از سلاحی که همراه داشت، به مراتب از اتفاق رخ داده جالب توجه تر است؛ «نوروز حیدری»، دامداری که گله اش مورد حمله پلنگ قرار گرفته در این باره می‌گوید: هر روز صبح زود گله را می برم و غروب به روستا برمی‌گردانم. در منطقه کول پیر در ارتفاعات هشتادپهلو مشغول چرای دام‌ها بودم. نزدیک غروب آفتاب تصمیم گرفتم گله را جمع کنم و به پایین برگردم. هوا مه آلود بود و بزها پراکنده بودند. متوجه سروصدای غیرعادی بزها شدم و به سمت گله رفتم. دید خوبی در مه نداشتم. ناگهان متوجه شدم تعدادی از بزها زخمی شده یا در حال جان دادن هستند. جلوتر رفتم و دیدم یک پلنگ بزرگ گردن یک بز را گرفته و درخال خفه کردن حیوان بود.

هیچ کاری از دستم بر نمی‌آمد؛ پلنگ بزها را می گرفت و خفه می‌کرد. چند دام هم از کوه پرت به پایین پرت شدند. وقتی شروع به داد و فریاد کردم، پلنگ متوجه من شد و به سمت بالای کوه فرار کرد. گله تار و مار شده بود و بزها از ترس، پراکنده شده بودند، تا جایی که توانستم گله را جمع و جور کردم و دامهایی که سالم مانده و پیدایشان کرده بودم، به روستا برگرداندم. همان شب با محیط بان منطقه تماس گرفتم و ماجرا را با وی در میان گذاشتم.

اگر تمام دام‌هایم را هم می‌خورد، هرگز به طرفش تیر نمی‌انداختم

او در پاسخ به این سوال که چرا سگ گله همراه ندارید، گفت:  در آبادی سگ داریم ولی جایی که بزهایمان را به چرا می‌بریم، کوهستانی و خیلی صعب‌العبور است و سگ نمی‌تواند از صخره‌های آن بالا برود.

این دامدار جوان در ادامه با تاکید تلف شدن 44 راس بز از 140 راس بز و گوسفند گله‌اش، درباره چرایی استفاده نکردن از اسلحه خود گفت: همیشه اسلحه برنوی مجازم را همراه دارم. قبلا هم در این کوه پلنگ دیده بودم؛ این حیوان خیلی زیباست، شما تا از نزدیک نبینیدش، متوجه حرف من نخواهید شد. به خدا قسم اگر تمام دام هایم را هم می‌خورد، هرگز به طرفش تیر نمی‌انداختم.

وقتی خبرنگار از او می‌پرسد که آیا از صمیم قلب گفتید، اگر تمام دامهایتان توسط پلنگ تلف می‌شد آسیبی به این حیوان نمی‌زدید؟، پاسخ می‌دهد: خداوند به ما برکت می‌دهد. هر ساله بزغاله‌ها و بره‌های جدید متولد شده و دام‌هایمان دوباره زیاد می‌شوند اما اگر پلنگ از بین رفت، دیگر این کوه پلنگ نخواهد داشت. باز هم می‌گویم اگر تمام دام های من را تلف کرده بود، هرگز پلنگ را نمی‌کشتم.

اگر تمام دام‌هایم را هم می‌خورد، هرگز به طرفش تیر نمی‌انداختم

پدرم همیشه از خرس‌های این منطقه تعریف می‌کند؛ اینجا قبلا تعداد خیلی زیادی خرس زندگی می‌کرد اما مردم همه را کشتند و الان دیگر خرس توی کوه نیست. چند سال است که خرسی نیست و دیده نشده است.

اگر عقابی در آسمان این کوه پرواز نکند، اگر کل و بزهای وحشی داخل کوه نباشند، اگر سر یک چشمه ده ها کبک آب نخورند، طبیعت لذت بخش نیست. من از شنیدن صدای آواز کبک ها توی این کوه خیلی بیشتر از خوردن گوشت آنها لذت می‌برم. این منطقه خیلی بکر و زیباست؛ من از طبیعت زادگاهم لذت می‌برم اما طبیعت هر چقدر بکر و زیبا باشد ،بدون جاندارانش هیچ لطفی ندارد.

آقای خبرنگار من از شما یک سوال بپرسم؟ اگر باغچه‌ای گل نداشته باشد یا دوتا گل پژمرده داشته باشد آن باغچه چه لطفی دارد؟!

/ 3 نظر / 44 بازدید
سپیدار

سلام آقا ممنون به خاطر این خبر خوبتون! اونقدر خبر شیرین و لطیفه که قلب آدم از شوق لبریز میشه. انشاالله پلنگ مذکور اینقدر زیاد بشه که همه بتونیم مثل این چوپان عزیز و شریف از دیدن زیباییش لذت ببریم کاش تلویزیون(شبکه سراسری) مصاحبه این آقا رو پخش می کرد تا همه لذت ببرند

کارمند محیط زیست

سلام ممنون از وبلاگ پر بارتون الهی تن این چوپان عزیز هم همیشه سالم باشه آدم اینجور اشخاص رو که میبینه باید از خدمت در محیط زیست خوشحال باشه

كارشناس

يه پلنگ ميتونه چندتا گوسفند بخوره؟؟؟