سخنان تکان دهنده ابتکار در جلسه غیر علنی چه بود؟

شکنندگی طبیعت و محیط زیست کشور وضعیت نگران کننده‌ای را به وجود آورده است ایران در ساختارها و قوانین وضعیت بدی ندارد ولی محیط زیست و منابع طبیعی با چالش‌های بسیار جدی مواجه است. سفره‌های زیرزمینی آب در کشور به دلیل خشکسالی‌های پی در پی طی سال‌ها افت مستمری داشته، آلودگی سفره ها، آلودگی روان آب ها، آلودگی منابع آب کشور مسئله‌ای جدی است؛ علاوه بر این بحث آلودگی سواحل و خاک نیز بسیار مهم است.

همین وضعیت را در رابطه با آلودگی هوا شاهد هستیم. گرچه با برنامه‌های اجرا شده طی دولت‌های گذشته هوای شهرهای بزرگ رو به بهبودی گذاشت و در چند سال اخیر هم آثار آن برنامه‌ها را دیدیم، ولی به دلیل چرخشی که در این زمینه رخ داد، متاسفانه خیلی از آن برنامه‌ها عملا متوقف شد. اجرای مستمر آن برنامه‌ها طی یک دوره ۱۵ تا ۲۰ ساله می‌توانست به بهبود کامل کیفیت هوای شهرهای بزرگ منتهی شود.

از طرفی در بحث تنوع جانوری و پوشش گیاهی کشور، به هیچ وجه وضعیت مطلوبی ندارد و شاید در مقایسه با همه شاخص‌های جهانی، ما از متوسط جهانی قدری عقب تر باشیم.  علت این مشکل را باید در چند نکته جستجو کرد: مسئله اول، بحث فرهنگ عمومی جامعه و رفتارهای فردی و اجتماعی ماست. مسئله دوم، نوع نگاه دولت‌ها و در واقع ارتباط بین بحث توسعه پایدار و نگرش‌های سیاسی حاکم بر کشور است. تغییر و تحولات ناگهانی در سطح سیاست‌ها به تغییر رویکرد نسبت به بحث مهم توسعه پایدار منتهی شده است.

به هر حال اوضاع محیط زیست در کشور حال خوبی ندارد، هفته گذشته ابتکار در مجلس شورای اسلامی حاضر شد و در جلسه غیر علنی مجلس جملات تکان دهنده ای را به زبان آورد و پشت پرده اوضاع بد محیط زیست را به اطلاع نمایندگان رساند.

کمال الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل در باره این جلسه به خبرنگار نابناک گفت: در جلسه غیر علنی مجلس خانم ابتکار اشاره نمودند که ۸ سال است برنامه های محیط زیست تعطیل شده است. هفته آینده برنامه و وظایف دقیق همه دستگاه ها را در خصوص مسائل زیست محیطی و بخصوص آلودگی هوا جمع بندی و در حضور رئیس جمهور در شورای عالی محیط زیست مطرح خواهد شد و با جدیت سازمان و رئیس جمهور پیگیر خواهند بود و از دستگاه ها مراتب حل مشکلات محیط زیست را در سه موضوع استاندارد سازی سوخت، استاندارد سازی خودرو و واحد های آلاینده پیگیری خواهند کرد.

این نماینده افزود: ابتکار مسائلی را مطرح کردند که واقعا تکان دهنده بود رئیس سازمان محیط زیست گفت: فرسایش خاک ایران ۶ برابر میانگین جهانی است. وی به سوء مدیریت منابع آب اشاره کردند که باعث برداشت بی رویه و فرسایش خاک شده است.

این نماینده افزود: خانم ابتکار بر برنامه هایی که در خصوص سازمان های مردم نهاد داشتند تاکید کردند. ما نمی دانستیم که حتی از جانب افغانستان نیز تحت تاثیر پدیده ریز گردها هستیم. این مساله تمام کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

موضوع دیگری که اشاره کردند این بود که ۲۵ میلیون نفر در خصوص مسائل زیست محیطی در سطح کشور تحت آسیب هستند. مسائل زیست محیطی یک سوم مردم کشور را تحت تاثیر خود قرار داده است.

این عضو فراکسیون محیط زیست مجلس افزود: ابتکار از نمایندگان درخواست کمک داشتند و اینکه برنامه جامع کاهش آلودگی هوا هر چه سریعر تصویب شده و به اجرا درآید. مسائل زیست محیطی باید در کنار مسائل مهم دیگر کشور مورد توجه قرار گرفته و به آن پرداخته شود.

/ 2 نظر / 16 بازدید
عباس

میدرخشی ... میتابی ... اما ... دوری ... " ماه " بودن همین است ...!!! با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین. به من هم سز بزنین لدفن ممنون