حفاظت باغدار رودانی از توله خرس های سیاه آسیایی

خرس سیاه - رودان

روح الله احمدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه خلیج فارس در رودان، افزود: طی گزارش‌های مردمی و مشاهدات و ردیابی‌های اکیپ‌های محیط بانی مشاهده کردیم که دو توله خرس سیاه آسیایی که از گونه‌های نادر و به شدت در خطر انقراض هستند، در روستای برنطین شهرستان رودان حضور دارند.

وی خاطرنشان کرد: این دو توله خرس به دلایل نا معلومی به تنهایی و بدون همراهی مادر خود در این منطقه حضور پیدا کرده‌اند و به دلیل نبود مواد غذایی کافی در زیستگاه خود مجبور به ترک آنجا و مراجعه به باغ‌های این روستا شده‌اند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه صاحبان این باغ‌ها افرادی دوستدار محیط زیست بوده‌اند که با توجه به آسیب‌هایی که این دو توله خرس به درختان آنها وارد کرده‌اند، اما حاضر نشده‌اند، آسیبی به این گونه نادر و به شدت در خطر انقراض وارد کنند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودان گفت: این دو توله خرس نزدیک به یک هفته نیز در این باغ بودند که ما با نصب دوربین های تله ای و اطلاعاتی که از صاحب باغ کسب کردیم، تلاش کرده‌ایم که این دو توله خرس را صحیح و سالم و بدون کوچکترین آسیبی به زیستگاه اصلی آنها بازگردانیم.

احمدی افزود: تاکنون موفق نشده ایم که این دو توله خرس را زنده گیری کنیم اما با توجه به مشخص شدن جایی که آنها رفت و آمد و تغذیه می‌کنند، امیدواریم که طی روزهای آینده آنها را به زیستگاه‌شان بازگردانیم.

وی همچنین خاطر‌نشان کرد: تاکنون گزارشی مبنی بر کشته شدن و یا وجود لاشه خرس دیگری که به عنوان خرس مادر این دو توله خرس باشد، وجود نداشته است.

ابراهیم ضیایی باغدار و از اهالی روستای برنطین شهرستان رودان نیز گفت: پس از مشاهده این دو توله خرس در باغ و استفاده آنها از درختان پرتقال و نارنگی و با توجه به در خطر انقراض بودن این گونه پستاندار حاضر شدم که به محصولاتم آسیب وارد شود، اما آسیبی به این جانداران وارد نشود.

وی تصریح کرد: در این مدت افرادی نیز قصد کشتن این حیوانات را داشتند که چنین اجازه‌ای را به آنها ندادم و تمام تلاشم را کردم که از این دو توله محافظت کنم و اجازه دهم که از محصولات این باغ استفاده کنند.

/ 1 نظر / 84 بازدید
دیدبان

آفرین به این باغدار محترم..باید از ایشون قدر دانی میشد[گل]