افزایش جمعیت خرس سیاه و پلنگ در شهرستان رودان

کاهش چشمگیر بارندگی ها از سال ۱۳۷۶ به بعد، در حالی که تصور می شود بایستی شرایط زیست جانوران را بحرانی تر کند، در برخی مناطق به احیای زیستگاه های خرس سیاه و پلنگ کمک کرده است.

مناطق کوهستانی به دلیل عدم توانایی جذب آب فراوان در سفره های زیر زمینی خود، در برابر خشکسالی بسیار آسیب پذیرتر نشان داده و اکثر چاه ها خشک شده و بسیاری باغ ها از بین رفته اند. این امر باعث تسریع در مهاجرت روستاییان شده است به گونه ای که بیش از ۹۰ درصد ساکنان این مناطق دور افتاده، در ۱۰ سال اخیر به روستاهای دیگر و شهر ها مهاجرت کرده اند. راه های روستایی متروکه شده و درخت های خرما که دارای سازگاری بیشتری در برابر بی آبی هستند باقی مانده اند. به این ترتیب زیستگاه ها پیوستگی خود را بار دیگر به دست آورده  غذای کافی نیز در دسترس خرس سیاه قرار گرفته است.

علاوه بر این افزایش نسبی بارندگی ها در چند سال اخیر، بهبود عملکرد محیط بانان و گشت و کنترل های منظم و مستمر، آگاه سازی جوامع محلی، بهبود فرهنگ محیط زیستی مردم و حساس شدن نسبت به وضعیت گونه های جانوری، به افزایش جمعیت و کاهش تلفات کمک شایانی کرده است.

 

در حال حاضر تقریبا در تمامی مناطق کوهستانی شهرستان حضور خرس سیاه و پلنگ اثبات شده است. در دو هفته اخیر، دو قلاده پلنگ در منطقه فاریاب، یک قلاده در روستای گرم شهرستان رودان مشاهده شده و همچنین دو قلاده توله خرس در روستای برنطین، رد پای یک قلاده خرس سیاه در روستای فاریاب و یک قلاده در روستای بادافشان دیده شده است.

رد پای خرس سیاه در روستای فاریاب- ۲۷ دی ماه۱۳۹۲

رد پای خرس سیاه-رودان

 

 
رد پای خرس سیاه-رودان
/ 2 نظر / 90 بازدید
ندای برنطین

با عرض سلام و احترام خسته نباشید میگم بهتون میخواستم به عرضتون برسونم که چند روزیه دو توله خرس سیاه در محله گسترش دهستان برنطین مردم رو وحشت زده کرده خواهشن اگه میشه پیگیری کنید .اکثر مردم دهستان با من تماس گرفته و درخواست اعطلاع به شما را داده بنده در دهستان برنطین نیستم که به شهرستان رودان مراجعه کنم و حضورا درخواست به پیگیری کنم. دهستان برنطین.محله گسترش .به مرکز دهستان نمیره به جاده ی که به سمت جغین میره با تشکر

كاوه

دورد بر شما بسيار خوشحالم كه در ايران افرادي هستند كه كوشش وتلاش مي كنند تا ما اطاعاتي درباره حيات وحش وطن مان داشته باشيم اين اطلاع رساني ما رأ در شناساندن حيات وحش كشورمان مسؤول تر ميكند به اميدي روزي كه دولت با إيجاد فرهنگ سازي درست بتواند مردم ايران را به حفظ نگهداري اين موجودات دوست داشتني وارزشمند تشويق نمايد