معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست شد

معصومه ابتکار به همراه والدین خود شش سال در شهرهای فیلادلفیا و ماساچوست در آمریکا اقامت داشت. پدرش دانش‌آموخته دانشگاه پنسیلوانیا است او تحصیلاتش را در ایران در مدرسه بین‌المللی ایران زمین ادامه داد و در سال ۱۳۵۶ وارد دانشگاه پلی تکنیک در رشته مهندسی پتروشیمی شد. اما در سال ۶۰ تغییر رشته داد و لیسانس خود را از دانشگاه شهید بهشتی در تکنولوژی پزشکی، فوق‌لیسانس و دکترا را در رشته ایمنی‌شناسی (ایمونولوژی) از دانشگاه تربیت مدرس گرفت. بعداً عضو هیئت علمی همین دانشگاه شد.

معصومه ابتکار از دانشجویانی بود که سفارت آمریکا در ایران را در «اشغال لانه جاسوسی» مشارکت داشت و در سفارتخانه به «سیستر مری» یا «خواهر مری» معروف شد،او به دلیل تسلط به زبان انگلیسی به عنوان سخنگوی گروگانگیران معرفی شد.

ابتکار در شورای سردبیری روزنامه کیهان انگلیسی به فعالیت مطبوعاتی پرداخت و سپس امتیاز فصلنامه فرزانه را گرفت و به انتشار آن پرداخت. او طی سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۵ به تشکیل موسسه مطالعات وتحقیقات مسایل زنان اقدام کرد. ابتکار در آستانه برگزاری چهارمین کنفرانس جهانی زن (پکن - ۱۹۹۵)مسئولیت دفتر هماهنگی سازمان‌های غیردولتی زنان و نیز نایب رییس کمیته ملی این کنفرانس را عهده دار شد. او در سال ۱۳۷۵ با تشکیل شبکه سازمان‌های غیردولتی زنان در ایران به عنوان رییس این شبکه انتخاب شد.

ابتکار بعدها به عضویت کابینه سید محمد خاتمی، معاونت ریاست جمهوری و ریاست سازمان محیط زیست ایران درآمد.و نخستین زنی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ در کابینه ایران بوده‌است

وی در انتخابات شورای شهر تهران در سال ۱۳۸۵ یکی از کاندیداهای فهرست اصلاح‌طلبان بود و با پیروزی در انتخابات به عضویت شورا درآمد. ابتکار پس از آغاز کار شورای سوم با تاسیس کمیته محیط زیست در این شورا ریاست آن را بر عهده گرفت. این کمیته حدود ۲۰ کار گروه دارد. در اسفند ۹۱ لوح تقدیری از سوی رییس برنامه‌های اقدامات مطلوب برنامه اسکان ملل متحد خطاب به معصومه ابتکار رییس کمیته محیط زیست شورای شهر اعطا شد که در آن از فعالیت‌های آن کمیته برای بهبود کیفیت زندگی در شهر تهران و نیز تدوین گزارش وضعیت محیط زیست تهران قدردانی شده است.

معصومه ابتکار پس از ثبت نام در انتخابات شورای چهارم تهران رد صلاحیت شد. وی طی مصاحبه‌ای با ذکر اینکه می‌پرسند چرا رد صلاحیت شده‌ام گفته است: هموار تلاش کردم تا مسایل سلامتی و شهری را در کنار بازگو کردنشان حل کنم اما انتقاداتم به مذاق خیلی‌ها خوش نیامده است.از ابتدای تاسیس سازمان حفاظت محیط زیست (1350) تا سال 1356، ریاست این سازمان به عهده بنیانگذار آن «اسکندر فیروز» بود. پس از فیروز، «منوچهر فیلی» تا سال 1357 و پیروزی انقلاب اسلامی ریاست این سازمان را بر عهده داشت.

پس از انقلاب اسلامی، در دوره دولت موقت «شادروان عباس سمیعی» (اسفند 1357تا آبان 1358) ریاست سازمان را بر عهده گرفت. پس از او «شادروان تقی ابتکار» (آبان 1358تا اسفند 1359) به این سمت منصوب شد.

«رضاحسین میرزاطاهری» (اسفند 1359تا اسفند 1363) اولین رئیس منصوب پس از انقلاب بود که چهار سال در این سمت باقی ماند. اما پس از او «هادی منافی» (اسفند  1363 تا شهریور 1376) به ریاست این سازمان منصوب شد که طولانی ترین دوران مدیریت را در تاریخ تاسیس سازمان حفاظت محیط زیست داشت.

«معصومه ابتکار» (شهریور 1376تا شهریور 1384)، «فاطمه واعظ جوادی» (شهریور 1384 تا شهریور 1388) و در نهایت «محمدجواد محمدی زاده» (شهریور 1388تا شهریور 1392) پنجمین، ششمین و هفتمین روسای سازمان حفاظت محیط زیست بودند.

پس از منافی، ابتکار طولانی ترین دوره ریاست این سازمان را بر عهده داشته است.

/ 0 نظر / 31 بازدید