خرس سیاه آسیایی; زیستگاه و عوامل تهدید آن

در آمریکا مردم علاقه خاصی به خرس سیاه دارند، به همین دلیل تعدادی از دانشمندان این کشور نیز مطالعات گسترده و وسیعی را روی این گونه انجام می‌دهند. حتی در مینسوتای آمریکا هم دانشمندی امکاناتی ویژه برای آشنایی و آموزش مردم در برخورد با خرس سیاه در اختیار همگان قرار داده و با خرس‌ها در ارتباط نزدیک می باشد. این زیست‌شناس، سایت اختصاصی ملی و بین‌المللی برای حمایت از خرس‌ها راه‌اندازی کرده است. به این ترتیب تعداد خرس‌های سیاه آمریکا به ۶۰۰ هزار قلاده می‌رسد و باز هم دانشمندان این کشور نگران وضعیت خرس سیاهند! اینها نمونه‌های کوچکی از حفاظت‌های دولتی و مردمی از خرس سیاه هستند. در کشورمان ایران، با این تعداد اندک و این همه مرگ و میر و شکار بی‌رویه خرس سیاه، هنوز هم برنامه خاصی پیش‌روی حیات این موجودات زیبا نیست.

خرس سیاه به عنوان نماد محیط زیست استان هرمزگان دارای جمعیت به نسبت قابل توجهی در شهرستان رودان می باشد و رودان یکی از مهم ترین زیستگاه های این گونه ارزشمند است. در دو سال اخیر همکاران من در اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودان موفق شده اند دو بار از خرس سیاه عکس برداری کنند.

به پیوست پاور پوینتی که توسط من و دوست عزیزم عبدالحسین قنبرنژاد تهیه شده است را برای بهره برداری و اطلاعات تکمیلی قرار می دهم.

 

دانلود

/ 0 نظر / 25 بازدید